Злато, злато цена, Инвестиции в злато, Инвестиционно злато, Покупко-продажба на злато, Пазар на злато, Златни монети, Gold, Investment, цени, котировки

 

 
Рейтинг: 3.00
(491)
Злато (Gold) Инвестиции и злато
Злато: Анализ и пазар на злато
Злато: Цени, Котировки
Злато: Публикации



Злато: Публикации / Да инвестираме ли в злато?

Да инвестираме ли в злато?
04.04.09 18:12

Автор:Валентин Илиев, Лондон - www.millionaire.bg

Да инвестираме ли в злато?


След като златото достигна цена от 1000 долара за тройунция, мнозина инвеститори се питат дали злато може да бъде сигурно убежище, докато премине бурята на световните пазари.

При отговора на този въпрос е важно да се прецени кои фактори карат цената на златото да достига такива рекордни равнища. Във времена на пазарна несигурност златото по традиция се приема като „сигурно убежище”, тъй като е слабо зависимо от другите видове стоки.

Сегашните пазарни затруднения едва ли ще приключат скоро. Все по-осезаемата паника насочва нови и нови инвеститори към злато, но търсенето му продължава далеч да надхвърля предлагането. Стагнацията в златодобива води до намаляване на предлагането на злато, което от своя страна изстрелва пазарните цени на злато все по-високо.

Като допълнение, евтиният долар прави златото за изглежда евтино за чуждестранните инвеститори, тъй като то често се използва като гаранция срещу промените в курса на щатската валута. При поскъпване на последната, доларовата цена на златото пада, а при поевтиняване на долара спрямо другите валути - златото поскъпва.

От началото на 2008 година, когато една тройна унция злато струваше 850 долара, през март тя постави рекорд и надхвърли 1000. Времената обаче са несигурни и много експерти предвиждат, че златото ще продължи да поскъпва. В сравнение с други авоари, златото не може да бъде унищожен, злато лесно се складира, ликвидно е и – за разлика от парите в наличност – не подлежи на банков кредитен риск.

Ключова роля в растящото търсене на злато играят централните банки на страни с развиващи се икономики, в това число Русия, Южна Африка и Аржентина. Китай също търси начини да диверсифицира огромните си резерви от чуждестранна валута. Дори минимално увеличаване на златните резерви на Пекин би предизвикало рязко покачване на търсенето на злато. Освен това, растящите лични доходи в Близкия изток и Азия – особено в Индия – водят до увеличено търсене на златни бижута и предмети от злато.

Подобно на останалите финансови авоари, златото също носи специфични рискове и не съществуват гаранции до кога и дали поскъпването му ще продължава. Увеличеното търсене на злато от страна на централните банки може да намалее, а цените да претърпят корекции. По принцип, най-голяма опасност за цената на златото крият повишаване на лихвите, ниска инфлация и относително стабилен глобален мир.

Съществуват различни методи за инвестиране в злато. Най-простият и лесен начин е да се инвестира в търгувани на борсите фондове (exchange traded funds – ETFs). При търговията със злато фондовете от подобен тип следват движенията на пазара, подобно на индексните фондове, но, както при акциите, правата в тях могат да се купуват и продават при всекидневната борсова търговия. Популярността на тези фондове расте неимоверно – през септември 2007 година, чрез тях в злато са били инвестирани 17 милиарда долара.

Сред най-известните фондове за инвестиции в този клас (злато) е Merrill Lynch Gold & General. Той се занимава изключително със сделки на злато и има много силен и опитен управленски екип. Доказателство за неговата ефективност е постиганата възвращаемост на инвестициите. Инвестиралите във фонда при откриването му през март 1988 година днес се радват на 2 182% печалба.

Алтернативна инвестиция са златните монети. Avarae Global Coins е публичен фонд за инвестиции в монети, чийто менажер – Noble Investments – е единственият монетен дилър, листван на Лондонската борса. Основната им оперативна компания, нумизматиците AH Baldwin & Sons, изкупува и продава редки монети от целия свят. Пример е златна монета, сечена през 1344 година при управлението на английския крал Едуард Трети, която AH Baldwin & Sons са купили за 470 000 британски лири.


www.Zlato.dir.bg

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1162