Злато, злато цена, Инвестиции в злато, Инвестиционно злато, Покупко-продажба на злато, Пазар на злато, Златни монети, Gold, Investment, цени, котировки

 

 
Рейтинг: 3.00
(491)
Злато (Gold) Инвестиции и злато
Злато: Анализ и пазар на злато
Злато: Цени, Котировки
Злато: Публикации



Злато: Публикации / Наредба / злато 1

Наредба / злато 1
25.02.09 10:20
НАРЕДБА за условията и реда за вписване в регистъра и за изискванията към дейността на лицата, които осъществяват дейност по добиване, преработване и сделки с благородни метали и скъпоценни камъни и изделия със и от тях по занятие
 
Приета с ПМС № 181 от 26.07.2004 г., обн., ДВ, бр. 69 от 6.08.2004 г., в сила от 6.08.2004 г.
 
Раздел I
Общи положения и ред за вписване в публичния регистър
Чл. 1. (1) С наредбата се определят условията и редът за вписване в публичния регистър на лицата, които осъществяват дейност по добиване, преработване и сделки с благородни метали и скъпоценни камъни и изделия със и от тях по занятие, както и изискванията към дейността им. С наредбата се определя и редът за проверка за установяване съдържанието на чисто злато и сребро (титър) и за маркиране на всички златни и сребърни изделия, изработени в страната или внесени от чужбина с търговска цел.
(2) Добиване, преработване и сделки с благородни метали и скъпоценни камъни и изделия със и от тях могат да извършват лицата, притежаващи съдебна регистрация с вписан предмет на дейност работа с благородни метали и скъпоценни камъни и изделия със и от тях или когато извършват такава дейност по занятие и са вписани в публичния регистър на лицата, осъществяващи тези дейности.
(3) Лицата по ал. 2 са длъжни да се регистрират в Министерството на финансите в 14-дневен срок преди започване на дейността.
Чл. 2. (1) Регистрацията на лицата, които извършват дейности по добиване, преработване и сделки с благородни метали и скъпоценни камъни и изделия със и от тях по занятие, се извършва в Министерството на финансите чрез вписване в публичен регистър по образец, утвърден от министъра на финансите.
(2) Вписването в регистъра по ал. 1 се извършва въз основа на писмено заявление по образец съгласно приложение № 1.
(3) Към заявлението за вписване се прилагат следните документи в оригинал или заверено копие:
1. копие от решението на окръжния съд по седалището на лицето за вписване в търговския регистър и удостоверение за актуално състояние, валидно към датата на подаване на заявлението;
2. регистрационно удостоверение или карта за идентификация по регистър БУЛСТАТ;
3. удостоверение за данъчна регистрация;
4. свидетелства за съдимост на физическите лица, представляващи търговеца;
5. документ за платена държавна такса;
6. други документи съобразно конкретния случай, ако са изрично предвидени в наредбата.
(4) Вписването в публичния регистър се извършва от длъжностното лице по регистрацията в 14-дневен срок от постъпването на всички изискуеми документи.
(5) В публичния регистър по ал. 1 се вписват обстоятелствата съгласно образеца по ал. 2 и промените в тях, както и адресите на обектите, в които се осъществява дейността.
(6) При промяна на някое от регистрираните обстоятелства лицата са длъжни да уведомят Министерството на финансите в 14-дневен срок от настъпването на промяната и да поискат вписване на новите обстоятелства и издаване на ново удостоверение за регистрация, като представят документите, удостоверяващи промяната.
(7) Обработването на документите се извършва при спазване изискванията на Закона за защита на личните данни.
(8) Всички документи, представени в Министерството на финансите във връзка с вписването в публичния регистър на лицата по чл. 1, ал. 2, образуват партидата на лицето, която се води по регистрационен номер и се съхранява 5 години след прекратяването на регистрацията му по наредбата.
(9) Публичният регистър се води от длъжностни лица по регистрацията, определени със заповед на министъра на финансите.
(10) В случай че заявлението за вписване не отговаря на установената форма или към него не е приложен някой от документите по наредбата, длъжностното лице по регистрацията писмено уведомява заявителя в 7-дневен срок от приемането на документите. В 7-дневен срок от получаването на уведомлението заявителят е длъжен да представи необходимия документ или да отстрани посочения от длъжностното лице недостатък. Ако в 7-дневния срок заявителят не представи необходимия документ или не отстрани посочения недостатък, заявлението се оставя без разглеждане.
(11) Не се извършва вписване в регистъра, а извършеното вписване се заличава служебно от длъжностното лице по регистрацията, когато:
1. някой от документите, изисквани съгласно наредбата, е признат за недействителен;
2. на лицето е била налагана санкция за нарушения по Валутния закон и данъчното законодателство.
(12) За извършената регистрация Министерството на финансите издава удостоверение по образец съгласно приложение № 2.
(13) При изгубване или унищожаване на удостоверението по ал. 12 Министерството на финансите издава дубликат въз основа на данните от регистъра.
Раздел II
Добиване и преработване на благородни метали и скъпоценни камъни
Чл. 3. Добиване на благородни метали е всяка дейност по:
1. първично добиване по промишлен начин - чрез извличане на благородни метали от:
а) находища на метални полезни изкопаеми по смисъла на Закона за подземните богатства;
б) златоносен пясък - чрез промиване с дребна механизация или ръчно;
2. вторично добиване - чрез извличане на благородни метали от технологични индустриални отпадъци.
Чл. 4. Първичното добиване на злато, сребро и платина се извършва:
1. по промишлен начин - от търговци, вписани в регистъра по чл. 2, ал. 1, след получаването на концесия в предвидените от Закона за подземните богатства случаи;
2. ръчно и с дребна механизация промиване на златоносен пясък - от лица, вписани в регистъра по чл. 2, ал. 1, след получаването на разрешение в предвидените от Закона за общинската собственост случаи.
Чл. 5. Вторично добиване на злато, сребро и платина се извършва от лица, вписани в регистъра по чл. 2, ал. 1 за преработване на технологични индустриални отпадъци, съдържащи благородни метали, разполагащи с технологични възможности за ефективното им извличане - след получаването на концесия в предвидените от Закона за подземните богатства случаи.
Чл. 6. (1) Преработване на благородни метали е всяка дейност, водеща до:
1. стандартен чист вид и проба над 995/1000 по БДС - за продажба като инвестиционно/монетарно злато и злато за производствено потребление; платина до стандартен вид на блок за производствени и инвестиционни цели; сребро на блок и гранули за търговски и производствени цели от:
а) български металургични предприятия, разполагащи с технологии за рафиниране на благородни метали, вписани в регистъра по чл. 2, ал. 1;
б) български предприятия, вписани в регистъра по чл. 2, ал. 1, възложители на преработки в чужбина на български рудни концентрати и отпадни продукти при чуждестранни рафинерии;
2. сплави, прокат и какъвто и да е друг вид материали на благородна основа, предназначени за:
а) допълнителна обработка и влагане в производството на продукция, услуги, при изследвания и др.;
б) ползване в електротехническата, електронната и друга промишленост за лабораторни и други нужди от предприятия, вписани в регистъра по чл. 2, ал. 1;
в) бижутерийни цели от предприятия, вписани в регистъра по чл. 2, ал. 1 и прилагащи еталони на лабораторията за контрол върху изделията от благородни метали към Министерството на финансите;
г) профили за леене, дискове, ленти, припои, тел за куки и други материали за стоматологични цели, разрешени за употреба по реда на Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина, от предприятия, вписани в регистъра по чл. 2, ал. 1 и притежаващи разрешение за производство и разрешение за употреба за съответствие на изработените от тях сплави с утвърдените в страната медицински стандарти, издадени от орган на Министерството на здравеопазването;
д) сечене на монети, медали, ордени и други подобни от предприятия, вписани в регистъра по чл. 2, ал. 1, съгласувано с Българската народна банка.
(2) За дейността по ал. 1, т. 1 лицата са длъжни:
1. да представят към документите за регистрация по чл. 2, ал. 3 и:
а) данни за капацитета и технологичните възможности на рафинерията;
б) данни за регистрираните от лицето метали за нуждите на борсовата търговия в съответствие с действащите борсови стандарти;
2. да представят ежегодно в Министерството на финансите информация за:
а) преработените благородни метали по количество и видове;
б) направленията за реализация в страната и в чужбина.
Чл. 7. (1) Изработване на бижутерийни и ювелирни изделия, сувенири, пластики, както и предмети, свързани с религиозните култове, се извършва от лица, вписани в регистъра по чл. 2, ал. 1 за изработка, преработка и ремонт на бижутерийни и ювелирни изделия от благородни метали и скъпоценни камъни.
(2) Преработката на необработени естествени диаманти се извършва от лица, вписани в регистъра по чл. 2, ал. 1.
(3) Дейността по изработката може да бъде в следния обхват:
1. само с материал на клиента;
2. с материал на клиента и с материал, закупен от регистрираните предприятия, за изработка на сплави за бижутерийни цели.
(4) При изработването на изделия от благородни метали по ал. 1 се допуска фира до 4,5 на сто.
(5) За дейността по ал. 1 лицата прилагат към документите по чл. 2, ал. 3 и:
1. списък на лицата, които непосредствено ще извършват дейността, придружен със свидетелство, диплом или друг документ, удостоверяващ професионалната им квалификация съгласно чл. 25 от Закона за народната просвета;
2. списък на помещенията, където ще се извършва дейността.
Чл. 8. (1) Изработването на изделия от благородни метали за стоматологично лечение и протезиране се извършва от правоспособни лица в медико-технически лаборатории.
(2) В медико-техническите лаборатории могат да се ползват само стоматологични сплави, произведени от български предприятия, регистрирани за такова производство. Сплави от внос могат да се ползват, при условие че вносът е разрешен от съответния орган към Министерството на здравеопазването, контролиращ вноса на лекарствени средства. Стоматологичните сплави трябва да отговарят на утвърдените в страната медицински стандарти.
(3) Министърът на здравеопазването определя условията и реда за изработване на изделия от благородни метали с лечебни цели.
Раздел III
Сделки със злато, сребро и платина и със скъпоценни камъни
Чл. 9. (1) Добитите и преработените благородни метали в стандартен чист вид в регистрираните български преработвателни предприятия и рафинерии или в чуждестранни рафинерии могат да бъдат продавани на местни и чуждестранни финансови пазари и на регистрираните по реда на наредбата потребители.
(2) Продавачите водят регистри по образец съгласно приложение № 3 за осъществените продажби и представят ежегодно обобщен отчет в Министерството на финансите.
Чл. 10. Регистрираните предприятия и лица по реда на чл. 6, както и лицата, потребители на продукцията им, могат да закупуват благородни метали в чист вид за производствени нужди.
Чл. 11. Закупените, но невложени в производствено потребление метали и материални запаси от благородни метали в чист вид, се продават на лица, регистрирани за дейности по реда на наредбата, и на търговски банки.
Чл. 12. Предприятията, регистрирани за производство на сплави на благородни метали, ги продават за производствени нужди на други предприятия - потребители, регистрирани по реда на наредбата. При продажбата на сплави се издава сертификат, съдържащ данни за химическото им съдържание.
Чл. 13. При вторична продажба на невложени в производство сплави на благородни метали на купувача се предоставя заверено копие от сертификата, издаден от производителя на сплавта.
Чл. 14. Външнотърговски сделки с благородни метали и скъпоценни камъни се извършват от лица, вписани в регистъра по чл. 2, ал. 1.
Чл. 15. (1) Сделки с инвестиционно злато се извършват от предприятия, вписани за тази дейност в регистъра по чл. 2, ал. 1.
(2) Към документите за регистрация по чл. 2, ал. 3 се прилагат и:
1. списък на лицата, които ще осъществяват сделките;
2. документ, удостоверяващ, че лицето е регистрирано по Закона за данък върху добавената стойност.
(3) Лицата по ал. 1 са длъжни да водят регистър за покупко-продажбата на инвестиционно злато и да представят ежегодно отчет в Министерството на финансите.
Чл. 16. (1) Изкупуването на златни, сребърни и платинени изделия и скъпоценни камъни, с изключение на монетите, се извършва от предприятия, вписани за тези дейности в регистъра по чл. 2, ал. 1.
(2) Към документите за регистрация по чл. 2, ал. 3 се прилагат и:
1. списък на лицата, извършващи изкупуването;
2. списък на обектите, в които се осъществява дейността;
3. свидетелство за съдимост на лицата, извършващи изкупуването.
(3) При осъществяване на дейността си лицата по ал. 1 са длъжни да обявяват на видно място определените от тях цени за изкупуване на благородни метали - по вид и проба.
(4) Цените по ал. 3 следва да отчитат котировката на Българската народна банка, а в случаите, когато липсва такава - цените на Лондонската метална борса.
(5) За сключване на сделка по изкупуване на златни, сребърни и платинени изделия при цена, отклоняваща се с над 12 на сто от цената на съдържащия се в тях благороден метал по котировки на Българската народна банка или Лондонската метална борса, е необходим писмен договор в два еднообразни екземпляра - по един за всяка от страните.
Чл. 17. (1) Продажбата на изделия от злато, сребро и платина и на скъпоценни камъни от местно производство и от внос на физически лица се извършва от предприятия и търговци, вписани за тези дейности в регистъра по чл. 2, ал. 1.
(2) Изделията от благородни метали се продават със сертификат, удостоверяващ пробата на сплавта, от която са изработени.
Чл. 18. (1) Скъпоценните камъни се продават със сертификат за идентичност и качество, издаден от вписани в регистъра по чл. 2, ал. 1 български предприятия, разполагащи със съответните специалисти в тази област, или на чуждестранни специализирани предприятия и институти, чиито сертификати са потвърдени от българско предприятие, регистрирано в Министерството на финансите.
(2) Всички търговци, осъществяващи дейности по внос, обработка и износ на обработени и необработени скъпоценни камъни, са длъжни да водят отчет за количеството на вноса, износа, обработката и покупко-продажбата им, като водят регистър за това.
Чл. 19. Обмяна на златни изделия и стари зъбни протези от граждани срещу златни сплави за стоматологични цели, както и продажба на такива сплави се извършва от предприятия, вписани в регистъра по чл. 2, ал. 1 за тази дейност. Сплавите за стоматологични цели трябва да отговарят на установените в страната медицински стандарти.
Чл. 20. Пациентите могат да закупуват по лекарско предписание сплави за лечение от предприятията, регистрирани за обмяна и продажба на сплави за стоматологични цели.
Чл. 21. При обмяната и продажбата се предоставят сплави, изработени от регистрираните български предприятия или от внос, които са разрешени за употреба от компетентния орган към Министерството на здравеопазването, придружени от документ, указващ съответствие на сплавта с установените в страната медицински стандарти, номера на регистрация и съдържанието на благороден метал.
Чл. 22. (1) Изкупуването на първично добито разсипно злато и други благородни метали от регистрираните за добиването лица се извършва от предприятия, вписани в регистъра по чл. 2, ал. 1 за тази дейност.
(2) Изкупните цени се определят на пазарна основа, като се отчитат текущата котировка на металите и съдържанието на метал в предлаганата суровина.
Чл. 23. (1) Анализите на суровината се извършват от регистрираните лаборатории и/или от лабораториите на изкупуващите предприятия.
(2) Разходите по първичната преработка и рафиниране са за сметка на възложителя.
Чл. 24. Изкупуващите предприятия, регистрирани по чл. 6, са длъжни да осигурят привеждането на металите в стандартен инвестиционен вид - под формата на кюлчета или плочки, с тегла, приети от пазарите за злато, и с чистота, равна на или по-голяма от 995/1000.
Раздел IV
Получаване, съхраняване и производствено потребление на благородните
метали за производствени нужди
Чл. 25. Получаването на благородни метали от регистрираните за продажба предприятия се извършва от упълномощено материалноотговорно лице, определено със заповед на ръководителя на предприятието.
Чл. 26. Закупените благородни метали се заприходяват на материалноотговорното лице и се съхраняват в специално осигурени помещения, железни каси и стоманени шкафове.
Чл. 27. Влагането на металите в производствено потребление се извършва по първични документи, осигуряващи информация за количеството с точност до третия знак, за вида и чистотата на метала с точност до втория знак. При ползване на сплави се посочва и пробата.
Чл. 28. Изработените детайли от благородни метали, сплави, амалгами и химични продукти на благородна основа се съхраняват в железни каси, стоманени шкафове или в специално пригодени помещения.
Чл. 29. В производствените помещения за обработка на благородни метали се осигурява специален допуск за персонала, както и ежедневно установяване на незавършеното производство и неговото съхраняване по начина, предвиден за материалите и продукцията, в която са вложени металите. При непрекъсваеми процеси се осигурява приемане от упълномощено лице в застъпващата смяна.
Чл. 30. При липси стойността на установените липси се определя на базата на текущата котировка "продава" на Българската народна банка за съответния метал и при отчитане на разходите за привеждане на материалния запас до вида, в който е бил преди липсата.
Чл. 31. В случай че благородният метал не се котира ежедневно от Българската народна банка, ползват се международните котировки на Лондонската метална борса през официалния курс на Българската народна банка за валутата, в която са обявени, а когато котировките са в евро - по обявения от нея курс "продава" за евро.
Чл. 32. Технологичен брак, шламове, амалгами, разтвори и други отпадни продукти с анализно съдържание на благородни метали над 2 на сто се съхраняват по реда, предвиден за материалните запаси на благородни метали.
Чл. 33. Технологичен брак, шламове, амалгами, разтвори, прах и други отпадни продукти с анализно съдържание на благородни метали до 2 на сто се съхраняват разделно от другите технологични отпадъци в осигурени помещения и хранилища.
Раздел V
Оползотворяване на отпадъчни продукти, съдържащи благородни метали
Чл. 34. Отпадъчните продукти със съдържание на благородни метали, получени при производствена, научна, учебна и друга дейност, се предават от собственика им за преработване на вписани в регистъра по чл. 2, ал. 1 лица, осъществяващи преработване на отпадъчни продукти, съдържащи благородни метали.
Чл. 35. Добитите след преработката благородни метали се ползват от собственика на отпадъчните продукти за обратно влагане в дейността му след регистриране на добития вторичен метал. В случай че собственикът не е потребител на металите, те се продават на лицензирани банки и на регистрирани по чл. 6 предприятия.
Чл. 36. Отпадъчни продукти, съдържащи благородни метали, получени от разкомплектуване на бракувани машини, съоръжения, електронна техника и други технически средства, както и негодни материални запаси от резервни части и елементи за тях се предават за преработка на вписани в регистъра по чл. 2, ал. 1 лица, осъществяващи преработване на отпадъчни продукти, съдържащи благородни метали.
Чл. 37. Разкомплектуването се извършва от предприятията собственици или от предприятия, обработващи вторични суровини, съдържащи благородни метали, за разделната им преработка, регистрирани за тази дейност в регистъра по чл. 2, ал. 1.
Чл. 38. (1) Предприятията по чл. 37 документират изкупуването и движението на вторичните суровини до крайната им преработка с цел извличане на металите и тяхната продажба.
(2) Приемането и изкупуването на отпадъчни продукти, съдържащи благородни метали, с произход от промишлени дейности може да се извършва само от търговци, осъществяващи съответната промишлена дейност.
Чл. 39. При липса на технологични възможности за ефективна преработка на някои отпадъчни продукти от български преработватели те могат да се преработват от специализирани чуждестранни преработватели. Добитите метали се продават на регистрираните предприятия по чл. 6 или на международните пазари от възложителя на преработката.
Чл. 40. Предаваните за преработка отпадъчни продукти се придружават от анализен сертификат, издаден от вписаните в регистъра по чл. 2, ал. 1 за тази дейност предприятия и лаборатории.
Раздел VI
Проверка и маркиране на изделията от благородни метали
Чл. 41. (1) Златните и сребърните изделия, изработени в страната или внесени от чужбина и предназначени за продажба, подлежат на проверка за установяване съдържанието на чисто злато и сребро (титър) и на маркиране.
(2) На проверка и маркиране подлежат и:
1. златните и сребърните изделия, изработени с материали на клиента (ишлеме);
2. златните дискове, ленти, профили, припои, щифтове, тел и др. за стоматологични цели;
3. златните и сребърните изделия, предназначени за износ.
(3) Златните и сребърните изделия се маркират с държавен знак, утвърден от министъра на финансите.
Чл. 42. (1) По искане на лица, вписани в регистъра по чл. 2, ал. 1, могат да се извършват информационни изследвания без маркиране за установяване на точния титър на златните и сребърните изделия, злато и сребро на кюлчета, пръчки, ленти, зърна и др. в сурово състояние.
(2) Информационните изследвания по ал. 1 се правят и в случаите, когато се изнасят сплави за изработване на изделия на ишлеме.
Чл. 43. Отнетите в полза на държавата златни и сребърни изделия подлежат на проверка за установяване съдържанието на чисто злато и сребро и на маркиране, когато се продават като бижутерийни или ювелирни артикули. Останалите изделия, с изключение на посочените в чл. 44, ал. 1, т. 2 и 7, подлежат на рафиниране и продажба като материал.
Чл. 44. (1) Не подлежат на маркиране следните златни и сребърни изделия:
1. произвежданите в страната или внасяните от чужбина ордени и медали за нуждите на Президента на Република България;
2. монетите, емитирани от Българската народна банка и от чуждестранни емитенти, изработени в Монетния двор при Българската народна банка;
3. внасяните за лично ползване от лица - членове на чуждестранни мисии, ползващи се с дипломатически имунитет;
4. получаваните от чужди държави ордени, медали и други отличия, с които се награждават български граждани;
5. притежаваните от местни и чуждестранни физически лица, както и внасяните от тях за лично ползване;
6. хирургическите, физическите и други подобни инструменти, уреди и апарати, включително частите им, които служат за лечебни, научни, технически и други цели;
7. художествените, археологическите, етнографските и други ценности;
8. изделията - образци, временно внесени в страната като експонати за панаири, изложби и други, при условие че ще бъдат върнати обратно в чужбина в определените срокове;
9. медалите, изработени по технология на монетното производство.
(2) Не подлежат на контрол и маркиране изделията от платина, произвеждани в страната или внасяни от чужбина.
(3) Министърът на финансите може да освобождава от проверка и маркиране и други златни и сребърни изделия в зависимост от конкретния случай.
Чл. 45. (1) Златните и сребърните изделия трябва да имат следното съдържание на чисто злато и сребро (титър):
1. златни изделия в хилядни части по тегло:
а) 916/1000 - 22 карата;
б) 833/1000 - 20 карата;
в) 750/1000 - 18 карата;
г) 585/1000 - 14 карата;
д) 500/1000 - 12 карата;
е) 333/1000 - 8 карата
(един карат = 41,667 хилядни тегловни части);
2. сребърни изделия в хилядни части по тегло:
а) 950/1000;
б) 925/1000;
в) 800/1000;
г) 750/1000;
д) 500/1000.
(2) Допустимото най-ниско отклонение от титъра на златните изделия е 3 на хиляда, а на сребърните - 5 на хиляда.
Чл. 46. Златните или сребърните изделия, за които при анализа се установи, че са с титри, неотговарящи на определените по чл. 45, се връщат на производителя или вносителя, като се маркират със знак "неотговарящ на пробата".
Чл. 47. (1) Когато златните изделия са съставени от няколко части, сплавта на отделните части трябва да е с един и същ титър.
(2) Ако при проверката на такива изделия се установи, че отделните части са с различен титър, изделията не се маркират и се връщат на производителя или вносителя.
Чл. 48. Съдържанието на златните сплави за стоматологични цели се посочва в приложение към разрешението за употреба, издадено от компетентния орган към Министерството на здравеопазването.
Чл. 49. (1) Златните изделия могат да бъдат изработени от сплав, съдържаща следните материали:
1. злато, сребро и мед;
2. злато и сребро;
3. злато и мед;
4. злато, сребро, платина, паладий и никел;
5. злато и лигатура, съдържаща сребро и други благородни и неблагородни метали.
(2) Допуска се в материалите от злато за стоматологични цели, включително в припоя, да се добавят и други благородни и неблагородни метали при спазване на утвърдените в страната медицински стандарти.
(3) Сплавите за производство на златни изделия, както и сплавите с материал на клиента (ишлеме) задължително се изготвят от чисто злато 999,9/1000 или от злато със съдържание на чисто злато не по-малко от 995/1000, получено чрез рафиниране.
(4) Сплавите за стоматологически цели задължително се изготвят само от чисто злато 999,9/1000.
Чл. 50. (1) Сребърните изделия могат да бъдат изработвани от сплав, съдържаща сребро и мед.
(2) Сплавите за производство на сребърни изделия, както и сплавите с материал на клиента (ишлеме) задължително се изготвят от чисто сребро 999,9/1000.
(3) Сребърните изделия, позлатени или покрити със златни листа (плакирани), се маркират като сребърни.
(4) Сребърните изделия, които имат покритие от други благородни и неблагородни метали, се маркират като сребърни.
Чл. 51. Сплавта, която служи за спояване при златните и сребърните изделия, с изключение на сплавта за стоматологически цели, трябва да бъде със същия титър както титъра на самите изделия.
Чл. 52. (1) Сплавите, от които се изработват изделия от злато и сребро, се изготвят от предприятия, регистрирани в Министерството на финансите.
(2) Всеки производител на златни и сребърни сплави и на прокати от тях гарантира химическия състав на сплавите със сертификат, издаден от лаборатории, регистрирани в Министерството на финансите, по методите, определени в чл. 61, ал. 2, т. 1, буква "б" и т. 2, буква "б".
(3) Изработваните златни и сребърни изделия трябва да бъдат маркирани с фирмен знак на предприятието производител.
(4) Фирменият знак се регистрира в Министерството на финансите.
(5) Вносните златни и сребърни изделия се придружават от сертификат на фирмата производител, чрез който се гарантира химическият им състав.
Чл. 53. Забранява се изработването в страната или вносът от чужбина на златни и сребърни изделия с пълнители.
Чл. 54. Контролът и маркирането на златните и сребърните изделия се извършват от съответните лаборатории за контрол върху изделията от благородни метали на данъчната администрация.
Чл. 55. (1) Лабораториите на Министерството на финансите приемат за контрол и маркиране златни и сребърни изделия, представени им от производители и лица, извършващи изработка с материал на клиента (ишлеме), от вносители и търговци, придружени от следните документи:
1. за производители и лица, изработващи златни и сребърни изделия с материал на клиента (ишлеме), както и за търговци на такива изделия:
а) удостоверение за регистрация по чл. 2, ал. 1;
б) писмени данни за вида, броя и грамажа;
в) документ за внесена държавна такса;
г) сертификат по чл. 52, ал. 2 за титъра на изделията и процентното съдържание на сплавиращите добавки;
2. за вносители:
а) удостоверение за регистрация по чл. 2, ал. 1;
б) митническа декларация;
в) сертификат от чуждестранната фирма производител за пробата на златото или среброто и за процентното съдържание на сплавиращите добавки;
г) писмени данни за вида, броя, грамажа и титъра на изделията;
д) документ за внесена държавна такса.
(2) Лабораториите за проверка на изделията от благородни метали извършват анализ на съдържанието на чисто злато и сребро в тях, след което маркират редовните изделия и издават свидетелство, в което отбелязват вида, теглото и бройките на проверените изделия, както и установения титър.
(3) Свидетелство се издава и когато се установи, че представените изделия не отговарят на изискванията по чл. 47.
(4) Свидетелство, удостоверяващо титъра, се издава и в случаите, когато са извършени информационни изследвания на златни и сребърни изделия, без да бъдат маркирани.
Чл. 56. Държавните знаци, с които се маркират изделията, се поставят на такова място и по такъв начин, че да не се поврежда външният вид на изделията.
Чл. 57. Производителите на златни и сребърни изделия са длъжни да осигурят място за маркиране на изделията.
Чл. 58. Не могат да се продават в страната непроверени и немаркирани златни и сребърни изделия, произведени в страната и/или внeсeни от чужбина, както и да се предават непроверени и немаркирани златни и сребърни изделия на клиентите, с чийто материал са изработени.
Чл. 59. Юридическите лица и едноличните търговци, които продават златни и сребърни изделия, произведени в страната и внесени от чужбина, или изработват с материал на клиента (ишлеме) такива изделия, трябва да държат в търговските обекти или ателиета само проверени и маркирани изделия, поставени на отделни и ясно разграничени места с четливо обозначение на вида - "злато" и "сребро", и на съответната проба. Грамажът и пробата се вписват и във фактурата или в касовата бележка, която се издава при продажбата. 

www.Zlato.di.bg
 
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1047